تهران - یوسف آباد
09122014805

معرفی انواع چوب بلوط

معرفی انواع چوب بلوط

راهنمای شناخت چوب بلوط

چوب بلوط یکی از محبوب‌ ترین چوب‌های مورد استفاده در نجاری و صنعت چوب ایران است. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا بلوط یکی از جذاب‌ ترین و محکم‌ترین چوب‌های موجود محسوب می‌شود؟ یا چرا محبوب‌ترین انتخاب چوب مورد استفاده در کف پوش ساختمان و مبلمان و لوازم چوبی توسط اکثر اساتید نجاری است؟

این واقعیت که سازه‌های چوبی ساخته شده توسط چوب بلوط مانند یک سازه فولادی هستند و حاوی چندین طیف رنگ غنی و شگفت انگیز است را نمی‌توان انکار کرد. این خصوصیات بلوط را به یک چوب دوست داشتنی در بین نجار ها و سازندگان مبلمان و لوازم چوبی تبدیل کرده است.

چنین محبوبیتی بیشتر از آنجا ناشی می‌شود که بلوط قرن‌ها سمبل ملی بقا، استقامت و قدرت بوده است و درخت بلوط نیز توسط چندین کشور مانند آلمان، آمریکا، فرانسه، رومانی، صربستان به‌ عنوان درخت ملی انتخاب‌ شده است. جالب‌تر از همه این است که ترجمه‌ی نام لاتین آن به معنی “قدرت” است.

همچنین به دلیل الگو و رگه های بسیار خاص، به‌ آسانی قابل تشخیص است. این چوب در چندین رنگ موجود است و به همین دلیل می‌تواند رگه‌های شگفت انگیز و متفاوتی را به خود بگیرد؛ اما از همه مهم‌ تر، دلیل این‌ که شما اغلب شاهد چنین تعداد زیادی از انواع چوب هستید، این است که فقط یک نوع درخت بلوط وجود ندارد. در حقیقت، تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ گونه بلوط وجود دارد که فقط در ایالات متحده رشد می‌کنند.

چگالی بلوط قرمز ۱۲۶۰ است. بلوط قرمز، رنگ صورتی مایل به قرمز دارد و درختان بلوط قرمز دارای برگ‌های پهن و پر پشت هستند. این درختان در هر دو محیط شهری و جنگلی بسیار پایدار هستند زیرا توانایی مقاومت در برابر آلاینده‌ های شهری را بسیار بهتر از درختان دیگر دارند.

جهت خرید چوب روسی و استعلام قیمت با واحد فروش داتیس البرز با شماره 09122014805 تماس بگیرید.

چوب بلوط

 

همچنین بخوانید: تشخیص جنس چوب از طریق رنگ 

 

معرفی انواع بلوط مورد استفاده در نجاری

چوب بلوط یکی از محبوب‌ترین چوب‌های مورد استفاده در صنعت چوب سازی و نجاری است، این چوب به دلیل ویژگی‌های ظاهری جذاب و استحکام بالا توانسته است برای تولید محصولات مختلف از جمله کفپوش، مبلمان و لوازم چوبی مورد استفاده قرار بگیرد.

همچنین چوب بلوط به دلیل داشتن رگه‌های خاص به آسانی قابل تشخیص است، این چوب‌ها تنوع زیادی دارند و هرکدام از آنها می تواند ویژگی‌های ظاهری مخصوص به خود را داشته باشد، مثلاً بر اساس رنگ، تعداد رگه‌ها، منافذ موجود روی آنها، بافت هموار یا ناهموار و غیره می‌توان به راحتی اقدام به شناخت آنها کرد: در زیر به معرفی معروف ترین انواع چوب های بلوط مورد استفاده در نجاری پرداخته و ویژگی هرکدام را بیان می کنیم.

 

  • چوب بلوط قرمز

چوب بلوط قرمز یکی از رایج ترین چوب‌ های بلوط برای تولید انواع تجهیزات چوبی است، این چوب بیشتر در آمریکای شمالی رشد می‌کند و به دلیل بافت درشت و ظاهر زیبا توانسته است نظر بسیاری از صاحبان صنایع را به خود جلب کند. امروزه برای تولید مبلمان، قفسه، ساخت درب‌های چوبی، پارکت، کفپوش و طراحی دکوراسیون داخلی، از چوب‌های بلوط قرمز استفاده می‌شود.

بلوط قرمز که در لاتین نیز quercus Rubra خوانده می‌شود، یکی از رایج‌ترین گونه‌های بلوط است. 

 به دلیل ماندگاری فراوانی که چوب بلوط قرمز در برابر شرایط نامساعد محیطی دارد در نتیجه می‌توان در تمامی مناطق آن را کاشت، علاوه بر این، این چوب دارای رنگ دوست داشتنی و ظاهری جذاب است به همین دلیل می‌تواند جزء بهترین چوب‌ها برای ساخت تجهیزات چوبی زیبا شناخته شود.

 

  • چوب بلوط خاردار

چوب بلوط خاردار یکی از بزرگترین گونه‌های بلوط بوده که قطر تنه آن بسیار بزرگ است، این بلوط چوب با کیفیتی دارد و در گروه بلوط سفید قرار می‌گیرد؛ میزان دوام این چوب بسیار زیاد است به همین دلیل از آن برای تولید کابینت، نرده، بشکه‌های چوبی و کفپوش‌های چوبی استفاده می‌شود. جالب است بدانید بسیاری از بومیان آمریکا برای برطرف کردن برخی از بیماری‌های داخلی نیز از آن استفاده می‌کنند.

 به دلیل استحکام فراوانی که این نوع چوب دارد امروزه برای ساخت سازه‌های پر اهمیت در خانه یا صنعت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً ساخت وسایل چوبی از چوب بلوط خاردار باعث دوام بالای آنها و کاهش خسارات مختلف جهت تعمیر یا تعویض مجدد تجهیزات چوبی می‌شود.

 

  • چوب بلوط سیاه

چوب بلوط سیاه که با نام بلوط شرقی نیز شناخته می‌شود در مناطق آمریکایی شمالی به وفور یافت می‌شود، این چوب دارای رنگ قهوه‌ای روشن تا متوسط بوده و امروزه در صنایع نجاری از آن استفاده می‌شود از مهمترین ویژگی‌های بلوط سیاه می‌توان به داشتن بافت درشت و منافذ بزرگ و متوسط اشاره کرد.

در حال حاضر از این نوع بلوط برای ساخت لوازم چوبی داخل ساختمان ازجمله مبلمان، روکش و کفپوش استفاده می‌شود، این نوع چوب دارای بوی عجیبی است و به دلیل داشتن ظاهر زیبا و شکیل، می‌تواند برای تولید تجهیزات چوبی لوکس و جذاب استفاده شود.

 

  • چوب بلوط سفید

یکی از محبوب ترین چوب‌ها بین نجاران و معماران داخلی، چوب بلوط سفید است این چوب گزینه ای مناسب برای تولید تجهیزات چوبی زیبا و باکیفیت است؛ بلوط سفید دارای ظاهر صاف و بافت درشت است این چوب در آمریکای شمالی به وفور یافت می‌شود.

جالب است بدانید امکان نفوذ آب در بافت بلوط سفید بسیار کم است به همین دلیل این چوب می‌تواند برای مناطق مرطوب یا قسمت‌های پر رطوبت خانه استفاده شود بدون اینکه در زمان کوتاه، کیفیت آن از دست برود یا دچار آسیب شود. چوب‌ بلوط سفید دارای تنوع بالایی است و هر کدام از آنها نیز می‌توانند ویژگی ظاهری مخصوص به خود را داشته باشند.

 

  • چوب شاه بلوط

چوب شاه بلوط گونه‌ ای از بلوط‌ های سفید است که با نام بلوک سنگی نیز شناخته می‌شود، پوسته قهوه‌ای تیره این چوب از بارزترین خصوصیات آن است که دارای ضخامت زیادی بوده و به همین دلیل این چوب از جمله با کیفیت ترین چوب‌های بلوط موجود در جهان است.

از شاه بلوط برای ساخت کمد، میز ناهارخوری، کفپوش‌های چوبی یا تجهیزات چوبی مختلف دیگر استفاده می‌کنند. چوب شاه بلوط بسیار سخت و سنگین بود و به همین دلیل می‌تواند ماندگاری و دوام زیادی نیز داشته باشد.

در کشور ایران، مناطق زاگرس، کرمانشاه و لرستان از اصلی‌ترین مناطق رویش این درخت هستند، به دلیل تنه بسیار قوی شاه بلوط، این درخت جزء ارزشمندترین درختان بلوط جهان است.

 

  • چوب بلوط پوست گیلاسی

چوب بلوط پوست گیلاسی دارای رنگ‌های متنوعی است ولی اکثر آنها دارای رنگ قهوه ای مایل به قرمز هستند، این چوب از منافذی با اندازه بزرگ و متفاوت و بافت درشت تشکیل شده است. بلوط چوب گیلاسی جزء چوب‌های معمولی به حساب می‌آید که دارای کیفیت و استحکام متوسطه‌ی است.

از جمله کاربردهای این چوب در تولید کفپوش، مبلمان و کابینت است؛ معمولاً چوب بلوط پوست گیلاسی مقاومت کمی در برابر پوسیدگی دارد به همین دلیل بهتر است از آن در مکان‌های دارای رطوبت شدید یا نم استفاده نشود.

 

  • چوب بلوط آمریکایی سیاه کالیفرنیا

این چوب که نام دیگر آن بلوط کلوگ است در مناطق غربی آمریکا به وفور یافت می‌شود، رنگ این چوب معمولاً قرمز مایل به قهوه‌ای است. چوب بلوط آمریکایی سیاه کالیفرنیا دارای منافذ متوسط است و بافت درشتی دارد، این چوب‌ها تنوع بالایی دارند و مقاومت آنها از کم تا زیاد دسته بندی می‌شود.

در حال حاضر این چوب بین نجاران از ارزش زیادی برخوردار است و معمولاً برای ساخت کابینت یا مبل سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین ظاهر آن نیز فوق العاده و زیبا بوده و می‌توان انواع تجهیزات چوبی جذاب را با استفاده از آن تولید کرد.

 

سخن پایانی

درخت بلوط یکی از کهن ترین و پرکاربردترین درختان موجود در جهان است که به دلیل چوب با کیفیتی که دارد از آن برای تهیه محصولات و وسایل چوبی متنوع استفاده می‌کنند، این چوب دارای تنوع بی نظیری است و هر کدام از آنها می‌تواند رنگ، ویژگی ظاهری، مقاومت و کیفیت مخصوص به خود را داشته باشد. شرکت بازرگانی داتیس البرز واردکننده چوب روسی و فروش چوب روسی به قیمت مناسب.

امروز از هر کدام از چوب‌های بلوط و برای ساخت وسایل مختلف استفاده می‌کنند، همچنین چوب بلوط استفاده‌های فراوانی در طراحی دکوراسیون داخلی داشته به همین دلیل می‌توان چوب درخت بلوط را از جمله محبوب ترین و مهم‌ترین چوب‌های موجود روی کره زمین معرفی کرد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *